Co po śmierci?

Ludzie niemal od zawsze zastanawiali się nad tym, co po śmierci dzieje się z człowiekiem. Czy istnieje jakaś jego cząstka, która świadomie egzystuje po śmierci? Czy też może odchodzi on w całkowity niebyt? Większość chrześcijan twierdzi, że śmierć nie jest końcem istnienia. Twierdzą, że tak naprawdę to dopiero początek. Natomiast po ostatnim tchnieniu dusza człowieka ma iść do piekła, nieba lub ewentualnie czyśćca. W niebie czeka ją wieczne szczęście, w piekle wieczne cierpienia.

Jednak wśród chrześcijan jest coraz większa liczba osób, która kwestionuje tę naukę. Uważają oni, że nie da się jej obronić ani na gruncie Biblii, ani na gruncie moralności. Według nich, śmierć człowieka jest synonimem nieistnienia. Ludzie umarli śpią, są niczego nieświadomi. Natomiast nadzieją dla nich jest zmartwychwstanie

Niniejszy dział prezentuje biblijne argumenty broniące tego właśnie poglądu.

  1. Kondycjonalizm – czym jest kondycjonalizm?
  2. Argument z moralności – czy argumentacja przeciwników idei piekła odwołująca się do Bożego charakteru jest intelektualnie uczciwa? Czy Boża sprawiedliwość jest podobna do naszej?
  3. Oddalenie od oblicza Pana – omówienie fragmentu z 2Tes 1:7-9.
  4. Gehenna za czasów Jezusa – cytat z Talmudu dotyczący dawnych wyobrażeń Żydów o naturze Gehenny.

 

Video

  1. Ogień, który pochłania – wykład Edwarda Fudge’a na temat ostatecznej kary dla grzeszników. Autor był ewangelicznym chrześcijaninem, autorem szeroko komentowanej książki „The Fire that Consumes”. W celu wyświetlenia polskich napisów należy kliknąć ikonkę na dole ekranu.
 
 
 
Image by Pepper Mint from Pixabay