Dwojaka cześć dla starszych
Ariel
22 czerwca, 2022
1 Tym. 5:17 (BW) 17. Starszym, którzy dobrze swój urząd sprawują, należy oddawać podwójną cześć, zwłaszcza tym, którzy podjęli się zwiastowania Słowa i nauczania. Fragment ten, przynajmniej w zacytowanej powyżej…
Kto zabił Goliata?
Ariel
26 marca, 2022
Krytycy Biblii jako jeden z przykładów mających podważyć wiarę w jej natchnienie podają porównanie dwóch fragmentów mówiących o tym, kto zabił Goliata. Oczywiście niemal każdy z nas zna opis z…
Zmartwychwstanie Jezusa – rozwiązanie pozornych sprzeczności
Ariel
23 lutego, 2022
Nie od dzisiaj zmartwychwstanie Jezusa, a szczególnie jego opis dokonany w poszczególnych Ewangeliach, zwraca uwagę krytyków Biblii. Sprawozdania świadków tego wydarzenia są przedmiotem ataków ze strony osób zaprzeczających prawdomówności i…
Niewolnictwo seksualne – czy Biblia je sankcjonuje?
Ariel
23 lutego, 2022
Poniższa treść jest moją odpowiedzią (nieco wygładzoną i zmodyfikowaną) na zarzut jednego z czytelników Biblii. Twierdził on mianowicie, że z fragmentu Księgi Wyjścia 21:7-11 wynika sankcjonowanie przez Boga seksualnego niewolnictwa.…
Wielka pomyłka Mateusza?
Ariel
23 lutego, 2022
Wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych do Biblii. Jako jeden z powodów swej niewiary w natchnienie Słowa Bożego podają oni fragment z Ewangelii Mateusza 27:9-10: Mt 27:9-10 BW9. Wtedy się…
Złoty ołtarz w Miejscu Najświętszym?
Ariel
23 lutego, 2022
Większość czytelników Biblii zdaje sobie sprawę z tego, że w Biblii występuje taki termin jak złoty ołtarz. Był to oczywiście jeden ze sprzętów znajdujących się najpierw w Przybytku, potem zaś…
Mojżesz i Sargon
Ariel
23 lutego, 2022
Czy Mojżesz i Sargon są postaciami, które coś łączy? Niektórzy ludzie sceptycznie nastawieni do rzetelności biblijnych opisów zarzucają im, że są one zniekształconymi historiami zaczerpniętymi z innych mitologicznych źródeł. Jednym…
Pardes
Ariel
23 lutego, 2022
Pardes to niezwykle ważne słowo dla każdego czytelnika Bożego Słowa. O ważności interpretacji Biblii nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Wszyscy świadomi są tego, iż pisany tekst zawiera nie tylko same…
O badaniu Pism
Ariel
23 lutego, 2022
J 5:39 BW39. Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one składają świadectwo o mnie; Co było problemem Żydów? Niektórzy, nawet w kazaniach, cytują ten fragment…
Manuskrypty
Ariel
23 lutego, 2022
Język manuskryptów Manuskrypty Nowego Testamentu to niezmiernie interesująca dziedzina wiedzy. Tekst Nowego Testamentu powstał w grece koine. Język ten pełnił wówczas tą samą funkcję jaką w dzisiejszych czasach pełni język…
Textus Receptus – czy faktycznie najlepszy?
Ariel
23 lutego, 2022
Wśród wielu chrześcijan panuje opinia, że Textus Receptus jest najlepszym teksem źródłowym do tłumaczenia Nowego Testamentu. Czy jest to słuszny pogląd?
Obj 20:5 – problem autentyczności tekstu
Ariel
23 lutego, 2022
W niniejszym artykule chciałbym zająć się kwestią związaną z fragmentem zapisanym w Obj 20:5, który brzmi następująco: Obj 20:5 (BW)5. Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest…
Multimedia
Kanon Biblii – A. Wiśniewski (wykład w zborze przy ul. Krańcowej)
Czym jest kanon? Co to jest księga kanoniczna? Czy Kościół definiuje kanon czy go rozpoznaje? Ile ksiąg wchodzi w skład kanonu Starego Testamentu?
Zmartwychwstanie jako fakt historyczny – A. Wiśniewski (wykład w zborze przy ul. Krańcowej)
Zmartwychwstanie Jezusa – czy wydarzyło się naprawdę? Jakie są świadectwa, które mogłyby to uwiarygodnić? A może uczniowie Jezusa po prostu sobie to wymyślili?